Naucz się uczyć

"Nie ma złych uczniów, są tylko złe metody nauczania." – Sebastian Leitner

Dzięki temu poradnikowi dowiesz się:
  • jak uczyć się skutecznie,
  • w jaki sposób przygotować materiały do nauki,
  • jak rozwinąć swoją inteligencję.

Poradnik zawiera wiele praktycznych wskazówek i ćwiczeń przynoszących błyskawiczne efekty – wszystko opisano lekkim i przystępnym językiem ze sporą dawką humoru.

Przeczytaj fragment Kup teraz!

Metoda Leitnera

skuteczna nauka języków obcych i nie tylko

Metoda Sebastiana Leitnera to zbiór zasad samodzielnego uczenia się i zapamiętywania. Jest stosowana z powodzeniem od wielu lat, szczególnie w Niemczech, gdzie poradnik stał się obowiązkową pozycją nie tylko dla dydaktyków, ale także dla uczniów, studentów i innych osób chcących nauczyć się uczyć.

Tyle zapominasz:

 
 
 
 

Do najważniejszych technik zapamiętywania opisanych przez Sebastiana Leitnera należą:

  • kartoteka autodydaktyczna
  • nauka myślenia skrótami
  • metoda "haków" w pamięci
  • triki zapamiętywania w zależności od sytuacji
  • nauka samomotywacji

Poradnik kładzie duży nacisk na kwestię motywacji oraz na sposoby jej podtrzymywania. Zwraca także uwagę na samo podejście do nauki oraz czynniki, które na to podejście bezpośrednio wpływają. Opisuje, jak radzić sobie z zapominaniem i jak sprawić, aby skuteczność nauki była jak największa.

material

Fragmenty książki

Książkę tę kieruję do tych, którym tryb szkolnego sposobu uczenia się przypominał do tej pory rozprawę sądową z Procesu F. Kafki, czyli proces od początku do końca bezsensowny i niezrozumiały – z zagmatwanym oskarżeniem i wyrokiem niedającym się racjonalnie pojąć; proces budzący grozę, w którym oni sami musieli odgrywać rolę oskarżonego. (przedmowa, str. 9)

Ryba psuje się od głowy – winna jest temu niezdolność pedagogiki akademickiej do przyswojenia samej sobie nauki o uczeniu się oraz do przekazania owej wiedzy tym wszystkim, którzy jej najbardziej potrzebują: nauczycielom i uczniom. Tajniki uczenia się nie są nauczane, chociaż powinno to być głównym przedmiotem szkolnym, najważniejszym ze wszystkich. (str. 25)

Heinrich Schliemann, kupiec, a zarazem odkrywca Troi, nauczył się w trakcie swojego żywota tuzina języków i był z tego powodu uważany za geniusza. Ale możemy pójść o zakład, że każdy normalny i ponoć tylko średnio utalentowany człowiek dokona tego samego, jeżeli posłuży się racjonalnymi metodami uczenia się.

Opanowanie dwudziestu języków jest może dowodem na to, że mózg jest bardzo dobrze ukrwiony. Ale nauczenie się dziesięciu języków obcych nie dowodzi u zdrowego człowieka specjalnych uzdolnień wrodzonych, elitarnej konstytucji albo magicznej łaski boskiej. Pokazuje jedynie, że nauczył się tego, w jaki sposób uczyć się języków obcych. Jest kwestią jego metod uczenia się i motywacji. (str. 29)

Przeczytaj fragment Kup teraz!

Opinie o "Naucz się uczyć"

zobacz, co o książce piszą jej czytelnicy

default image

Leitner jasno i wyraźnie mówi, że nie ma nauki bez wysiłku, ale można się uczyć z przyjemnością, a co najważniejsze, tak, byśmy materiał pamiętali przez kolejne dekady. Jedyny poradnik, który uważam za GENIALNY i uważał będę zawsze! Gorąco polecam wszystkim samoukom, studentom etc. Ja, dzięki temu, że zastosowałem się do porad pana Leitnera, w ciągu roku opanowałem język angielski od podstaw do poziomu, który pozwolił mi przeczytać bez problemu pierwszą książkę o Harrym Potterze w oryginale. Wychwalam "Naucz się uczyć", bo po prostu widzę efekty! Podsumowując: Nie ma nauki bez wysiłku, ale nauka nie musi boleć. Trzeba tylko wiedzieć jak ją usystematyzować i z niej korzystać.

Patryk Źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/123909/naucz-sie-uczyc/opinia/7956574#opinia7956574 17 listopada 2014

default image

Ale dlaczego nikt nam nigdy nie wyjaśnił jak się uczyć? Albo, bardziej precyzyjnie, jak się uczyć skutecznie?
No właśnie... Na szczęście z pomocą przychodzi nam Sebastian Leitner, a właściwie jego poradnik o przewrotnym tytule Naucz się uczyć. Książka ta doczekała się w Niemczech już osiemnastu (!) wydań, a dopiero niedawno ukazała się w naszym kraju. I całe szczęście! Bo publikacja ta okazała się prawdziwą rewolucją.

Hanna Źródło: http://wdomowejbiblioteczce.blogspot.com/2012/06/sebastian-leitner-naucz-sie-uczyc.html 17 listopada 2014

default image

… Jeśli chcecie uczyć się szybciej, lepiej, bez lenistwa zaglądającego Wam przez ramię i poczucia beznadziejności "Bo przecież i tak nie zdam!", to polecam Wam lekturę poradnika Leitnera. Na samym wstępie trzeba zaznaczyć, że ta książka nie poda Wam gotowego zbioru reguł na tacy. Zrobi o wiele więcej - zostawi Wam wskazówki, które możecie wykorzystać przy określeniu i poprawieniu tego, co Wam w procesie nauki kuleje, bo każdy przecież ma indywidualne potrzeby i problemy. A że znaczna większość boryka się z przekleństwem pamięci wyjątkowo nietrwałej, Leitner przedstawia nam genialny sposób na skuteczną naukę.

Pozycja obowiązkowa - Justyna Pruszyńska Źródło: http://niebojesieukulturalnienia.blogspot.com/2012/06/sebastian-leitner-naucz-sie-uczyc.html 17 listopada 2014

default image

Cudownie napisana, lekko i przejrzyście aż chce się uczyć!

makaronowa Źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/123909/naucz-sie-uczyc/opinia/12511499#opinia12511499 17 listopada 2014

Naucz się uczyć

"Nie ma złych uczniów, są tylko złe metody nauczania." – Sebastian Leitner